Kontryhel obecný - Alchemila vulgaris

Kontryhel obecný - používá se k obkladům, vymývání a koupelím špatně se hojících ran a zanedbaných vředů, očních zánětech, k výplachům při onemocnění dutiny ústní. Kontryhel se používá při průjmech a onemocněních zažívacího traktu.

Kontryhel obecný – Alchemila vulgaris

Starověcí alchymisté připisovali kontryhelu obecnému velkou léčivou moc. Na dně jejích nálevkovitých listů se dlouho drží kapky rosy. Alchymisté jej sbírali a používali při hledání kamene mudrců.

Lidové názvy

Kontryhelu obecnému se také říká husí nožka, husí drápky, rosička, polní muškát, pláštíček Panny Marie, kondolík, stříbrník, alchemilka, arcisléz, bylina alchymistů, divý muškát, husí šlapka, hvězdoš, kloboučky, kontrhal, lví stopa, lví noha, nebeská rosa, perlová bylina.

Sběr a sušení

Kontryhelovou nať (Alchemillae herba) sbíráme v době květu od srpna do září. Nať sušíme na stinném místě v tenkých vrstvách při umělé teplotě do 35°C.

Účinné látky

Kontryhel obsahuje třísloviny, silice, hořčiny, glykosidy, vitamin C a jiné látky.

Použití

Kontryhel se používá při průjmech a onemocněních zažívacího traktu. Používá se k obkladům, vymývání a koupelím špatně se hojících ran a zanedbaných vředů, očních zánětech, k výplachům při onemocnění dutiny ústní.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21314 (zahrada-bydleni.cz#6790)


Diskuze a zkušenosti

otřísalová ludmila | 17.06.2010 16:10
kontryhel Kontryhel je hlavně ženská bylina.Pomáhá při silné menstruaci,preventivně k léčení klimakterických příznaků.Má mírně protikřečový a močopudný účinek. Vnitřně se užívá zápar ze 2 čajových lžiček natě na šálek, po 10 min. se scedí.Pije se 2krát denně. Při silné a bolestivé menstruaci se pijí 2 šálky denně ve druhé polovině cyklu. Výplach z kontryhele léčí bílý výtok.Léčí i hemeroidy.


Přidat komentář