Komonice lékařská - Melilotus officinalis

Vzhledem k přítomnosti kumarínu obsaženého v komonici, může ve větších dávkách nebo při dlouhodobém užívání působit bolesti hlavy, spavost, závratě až ochrnutí! Sbíráme od června do září a sušíme na slunci nebo při umělé teplotě do 40°C.

Komonice lékařská – Melilotus officinalis

Komonice lékařská je léčivá bylina , která se také používá jako dochucovadlo hořkých bylinných likérů a některých druhů sýrů a piva.

Lidové názvy

Komonici lékařské se také říká královský jetel.

Sběr a sušení komonice lékařské

U komonice lékařské sbíráme kvetoucí nať. Sbíráme od června do září a sušíme na slunci nebo při umělé teplotě do 40°C.

Účinné látky

Komonice lékařská obsahuje alkaloidy kumarin (asi 0,9%), melilotin (asi 0,2%), melilotosid, dále alantoin, organické kyseliny, třísloviny, glykosidy, flavonoidy, cholin, slizy a fytoncidy.

Použití komonice lékařské

Komonice lékařská pomáhá při chronickém bronchiálním kataru, vysokém krevním tlaku, při střevní kolice i jako prostředek proti nespavosti. Používá se také do mastí a obkladů, kde se využívá jejich protizánětlivých účinků.

Čaj z komonice lékařské

1 čajovou lžičku sušené nati komonice zalijeme 250 mililitry vroucí vody. Necháme vyluhovat a poté pijeme 2x až 3x denně. Vzhledem k přítomnosti kumarínu obsaženého v komonici, může ve větších dávkách nebo při dlouhodobém užívání působit bolesti hlavy, spavost, závratě až ochrnutí! Drogu by zásadně neměli užívat lidé trpící poruchami krevní srážlivosti!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21313 (zahrada-bydleni.cz#6788)


Přidat komentář