Kokoška pastuší tobolka - Capsella bursa

Kokoška působí na hladké svalstvo děložní, pomáhá při léčbě gynekologických obtíží, zastavuje vnější i vnitřní krvácení, mírně snižuje krevní tlak, zvyšuje tonus dělohy a dalších orgánů malé pánve, ovlivňuje činnost jater a sleziny...

Kokoška pastuší tobolka - Capsella bursa-pastoris

Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa – pastoris) je hojně rozšířenou plevelnatou rostlinou , kterou nalezneme v celé Evropě.

Lidové názvy

Kokošce pastuší tobolce s e také říká matčino srdce, luptík, penízky, penížek, penížka, raž, štěničník, tašky, taštič- ka, zmadina .

Sběr a sušení

Kokošku pastuší tobolku můžeme sbírat kdykoliv na jaře a v létě. Rostliny se suší na slunci, nebo při umělé teplotě do 40°C.

Účinné látky

Kokoška pastuší tobolka obsahuje cholin, acetylcholin, tyramin, histamin, betain a jeho ester acetylcholin, saponiny, sirné látky, třísloviny, flavonový glykosid diosmin a větší množství minerálních látek.

Použití kokošky pastuší tobolky

Kokoška působí na hladké svalstvo děložní, pomáhá při léčbě gynekologických obtíží, zastavuje vnější i vnitřní krvácení, mírně snižuje krevní tlak, zvyšuje tonus dělohy a dalších orgánů malé pánve, ovlivňuje činnost jater a sleziny, užívá se při potížích s močením a při ledvinovém písku, reguluje menstruaci, tlumí bílý výtok a zejména se uplatňuje při léčbě gynekologických krvácení. Zevně se užívá na pohmožděniny, na záněty šlach a to především formou obkladů. Při krvácivých hemoroidech lze kokošku použít ve formě klyzmatu. Čerstvé šťávy lze použít do bolavého ucha při nachlazení.

Čaj z kokošky pastuší tobolky

1 čajovou lžičku sušené kokošky zalijeme 250 mililitry vroucí vody a krátce vyluhujeme.Poté podáváme 2x až 3x denně.

Tinktura z kokošky pastuší tobolky

Čerstvou kokošku nakrájíme nadrobno a volně naplníme až po hrdlo láhve, zalijeme alkoholem(nejlépe režnou) a necháme stát 14 dní na slunci nebo v teple.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21318 (zahrada-bydleni.cz#6810)


Přidat komentář