Brutnák lékařský - pěstování, použití, účinky

Brutnákový čaj čistí krev a je močopudný, slizy zmírňují kašel a bronchitidu. Současně pomáhají při revmatismu, srdečních a ledvinových potížích. O brutnáku bylo již ve starověku známo, že zlepšuje chmurnou náladu.

Brutnák lékařský - čeleď

Brutnákovité (Boraginaceae)

Původ brutnáku lékařského

Brutnák byl rozšířen po celém Středozemí a s Araby se dostal do Španělska. Odtamtud pronikl do severnějších oblastí Evropy, kde byl od 12. století užíván jako léčivá rostlina a kořenící bylinka.

Brutnák lékařský - znaky

Jednoletá rozvětvená rostlina se silnou, štětinatě chlupatou lodyhou, vysokou až 80 cm. Podlouhle oválné listy jsou podobně chlupaté a intenzivně voní po okurkách. Možná proto říkají brutnáku v některých zemích „okurková bylina”. Hvězdičkovitě rozevřené, blankytně modré květy se objevují po celé léto. Jsou stejně jako listy jedlé, obsahují mnoho vitaminů, minerálních látek, slizů, tříslovin a éterických olejů.

Brutnák a jeho odrůda

Odrůda 'Alba' kvete bíle, 'Variegata' modře, ale má dekorativní, bílo a žlutopestré listy.

Stanoviště - brutnák lékařský

Místo může být slunné i polostinné. Důležitá je na živiny bohatá, vápenitá půda, která vzhledem k dlouhému kůlovému kořeni musí být dobře propustná.

Pěstování - Brutnák lékařský

Koncem jara lze brutnák vysévat přímo na venkovní místo, nejlépe opakovaně. Na vybrané místo se vysévá do hnízda více velkých semen, ta se důkladně přihrnou zeminou a později se z nich pěstují jen nejsilnější semenáče. Brutnák rychle přerůstá menší, jemnější byliny, a proto mu dopřejte více místa. Snadno vadne a potřebuje vždy dostatečně vlhkou půdu, jinak nevyžaduje žádnou péči. Pokud necháte několik plodenství dozrát, udržuje se brutnák na místě samovýsevem.

Brutnák lékařský - sklizeň

Mladé, jemné listy se mohou otrhávat po celé léto. Používají se čerstvé a nesmí se vařit. Lze je dobře zmrazovat, sušením ale ztrácejí aroma. Květy jsou v čerstvém stavu rovněž poživatelné. Pokud je usušíte a uzavřete ve vzduchotěsné doze, zůstanou vám po ruce po celou zimu.

Zvláštní rada - brutnák lékařský

Salátový dresink

Tři čerstvé listy brutnáku, trochu čerstvé meduňky a estragonu a svazek kopru operte, osušte a jemně nasekejte. Jednu malou cibuli oloupejte a nakrájejte najemno. 100 ml podmáslí rozmíchejte s 2 lžícemi kyselého mléka a přidejte bylinky a cibuli. Vše dobře promíchejte, osolte a opepřete a silně okořeňte muškátovým oříškem. Tento dresink se hodí především k okurkovému salátu, bramborovému salátu nebo k jiné rostlinné stravě.

Brutnák lékařský - maska na suchou pleť

1 vrchovatou lžičku brutnákových listů přelijte 1/2 šálku vroucí vody. Čaj nechejte louhovat tak dlouho, dokud není vlažný. Potom jej přefiltrujte papírovým filtrem a smíchejte s 1 žloutkem, 1 lžičkou mandlového oleje a 7 g čerstvého droždí. Maska se nanáší na obličej, krk a dekolt a nechá se působit 15 minut.

Brutnák lékařský a použití

Bylinková kuchyně

Jemně nasekané listy okoření tvaroh, polévky, vaječná jídla a pokrmy z ryb. Jsou též součástí známé frankfurtské zelené omáčky. Zvláště dobře se hodí k okurkovému salátu. Musí být použity čerstvé a do vařených jídel se přidávají jen těsně před dokončením přípravy. S jedlými květy lze krásně ozdobit jídla i nápoje.

Léčivé účinky brutnáku

Brutnákový čaj čistí krev a je močopudný, slizy zmírňují kašel a bronchitidu. Současně pomáhají při revmatismu, srdečních a ledvinových potížích. O brutnáku bylo již ve starověku známo, že zlepšuje chmurnou náladu. Snad proto byl v některých zemích nazýván „bylina dobré mysli”.

Kosmetika z brutnáku

Obsahové látky povzbuzují prokrvení pokožky.

Okrasná hodnota brutnáku

Pro svůj rozkladitý vzrůst a apartní květenství vynikne brutnák nejlépe jako jednotlivá rostlina. Harmonicky zapadá do zeleninové i květinové zahrady. Jeho květy, bohaté na nektar, lákají stále mnoho včel.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21291 (zahrada-bydleni.cz#5369)


Přidat komentář