Bazalka pravá

Bazalka pravá – významné látky. Bazalka pravá – charakteristika. Pěstování bazalky, účinky na organismus, využítí. Bazalka zvyšuje žaludeční činnost, působí protizánětlivě, bazalka urychluje hojení ran, pomáhá při nespavosti, migréně nebo depresi.

Bazalka pravá – čeleď

Hluchavkovitá

Zajímavosti k bazalce

V Německu a ve Francii se z Bazalky získává silice, která se užívá ve voňavkářství. Svou vůní připomíná směs růží a karafiátů. Stejně jako saturejka, používá se také bazalka jako koření do omáček. Za války byl tzv. „německý pepř“ náhradou pravého koření. Byly to mleté listy bazalky. Může částečně také nahradit také cizozemské Fructus cardamoni. Věnce z bazalky byly nalezeny v egyptských pyramidách.

Bazalka pravá – sbíraná část

Nať

Bazalka pravá – významné látky

Silice s hlavní složkou estragonem, flavonoidy a deriváty kyseliny kávové.

Bazalka pravá – kdy se nedoporučuje

Bazalka se nedoporučuje užívat v těhotenství a v období kojení. Také není vhodná pro děti do 12-ti let.

Bazalka pravá – charakteristika

Bazalka pravá je jednoletá byliny, vysoká 20 až 40 centimetrů. Lodyha bazalky je většinou bohatě větvená, krátce chlupatá nebo lysá. Listy jsou dlouze řapíkaté. Bazalka má květy v chudých lichopřeslenech, kalich je dvoupyský, bílý.

Bazalka pravá – pěstování

Nejvíce se bazalce daří v teplých a slunných oblastech. Semena bazalky se vysévají v březnu do pařeniště, na záhony se přesazuje v květnu. Bylince vyhovuje kyprá půda, bohatá na živiny.

Bazalka pravá – účinky na organismus

 • Zvyšuje žaludeční činnost
 • Usnadňuje odčleňování
 • Působí protizánětlivě
 • Urychluje hojení ran
 • Pomáhá při nespavosti, migréně nebo depresi
 • Vhodná při léčbě močového systému
 • Snižuje nadýmání
 • Podporuje chuť k jídlu

Bazalka pravá – využití

 • Jako koření
 • Silice se užívají při výrobě voňavek
 • Do pokrmů, těstovin a salátů

Bazalka v Českém herbáři z roku 1899

Bazalka (Ocimum). Této vůbec známé a pro svou vůni oblíbené květiny rozeznává se několik druhů. Užívá se jí proti nadýmání; šťáva kape se do uší; odvar užívá se proti neduhům ledvin, proti zimnici. Sušená, se sádlem smíšená, dává masť, které se užívá na rty a bolavé bradavky prsní. Odvar upotřebí se ku kloktání, též proti dávení, kašli a souchotím. Též proti katarrhům a čivním chorobám užívá se ten neb onen druh. V Indii ženy, mající roditi, užívají bazalky tam rostoucí, by usnadnila porod a zmírnila bolesti. Rovněž v Africe roste jeden druh, jejž obyvatelé tamější také co lék užívají. Podotknouti sluší, že tak zvaná bazalková masť neobsahuje ani dost málo z bazalky, shotovena jsouc z jiných zcela látek, z vosku, loje, terpentinu a j. Listí bazalky močené přes noc ve víně, jež se pije pak, působí proti závrati. Ve víně vařené listí, pije-li se odvar ten, zahřívá a podporuje zažívání; vaří-li se listí to ve víně a dřevěném oleji, působí dobře proti zácpě.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21309 (zahrada-bydleni.cz#6731)


Přidat komentář